Ostropestřec olej

Olej obsažený v léčivých semenech bodláku ostropestřce mariánského je velmi cenný při léčbě jater poškozených alkoholem, po proděláním žloutenky, chemoterapii a podobně. Podle posledních stále probíhajících výzkumů by mohl být i možnou prevencí proti rakovině. Jeho získávání je ovšem relativně složité díky sklonům k rychlé oxidaci při níž dochází k úplnému znehodnocení. Vyhledáván by měl být výhradně za studena lisovaný panenský olej.


Ostropestřec mariánský - semenaSamotný plod obsahuje orientačně 30% oleje, který je složen z polynenasycených mastných kyselin, v největším množství jsou zastoupeny linolová, olejová a palmitová. Kromě těch jsou dále přítomny biogenní aminy tyramin a histamin, vitamin E a další cenné látky.

Olej z ostropestřce lze užívat jako každodenní ozdravnou kůru pravidelně po lžičkách, nejlépe nalačno či před jídlem 1x až 2x denně. Lze jej samozřejmě také přidávat jako doplněk do nejrůznějších zálivek a zeleninových salátů, samozřejmě připravovaných za studena bez tepelného působení. 
Ostropestřec mariánský - květVyzkoušejte granulovaný ostropestřec
Snadné užívání jako doplněk stravy k regeneraci jater a detoxikaci organizmu, obsahuje omega-6 nenasycené mastné kyseliny. Více informací zde