Jak pěstovat ostropestřec

Ostropestřec je velice snadné pěstovat, celkově není nijak zvlášť náročný a i když jeho místem původu je Středozemí, daří se úspěšně i v naších podmínkách. Vyžaduje jen hlinitou propustnou půdu na spíše slunném a před větry chráněném stanovišti. Většinou ale nakonec doroste také i na víceméně stinném místě. Špatně snáší jen kyselé půdy, je vhodnější tedy půda neutrálnější až mírně vápnitá. Semena se vysévají přímo na záhon od začátku prvních slunných dnů, tedy přibližně počátkem dubna do hloubky 20-30mm. Vyklíčí přibližně po třech týdnech.

Sklízí se paličky plodů odstřiháváním těsně před dozráním. Je potřeba dobu sklizně správně naplánovat, protože po dozrání se plody z paličky samovolně uvolní a jsou chmýřím unášeny po větru. Stejně jako jiné bodláky tak dokáže být ostropestřec nepříjemně invazivní na okolní pozemky. Zralá semena jsou atraktivní pro některé ptáky, kteří nás o plody/semena mohou také připravit. Při sklizni je dobré se chránit před ostrými ostny na rostlině pevnými rukavicemi a dlouhým rukávem. Sklizené paličky se zavěsí vzhůru nohama, nechají nad čistým papírem vyzrát a dosušit, semena se vymlátí a vytřídí.
 
Ostropestřec mariánský - květVyzkoušejte granulovaný ostropestřec
Snadné užívání jako doplněk stravy k regeneraci jater a detoxikaci organizmu, obsahuje omega-6 nenasycené mastné kyseliny. Více informací zde