Ostropestřec semena

Pro svá semena je ostropestřec jednou z u nás nejčastěji pěstovaných léčivek pro farmaceutické zpracování. Jejich sběr však není jednoduchý, protože rostlinu chrání ostré ostny. V průběhu dozrávání se na vrcholcích plodů/semen tvoří chmýří. Rostlina se pak samovolně zapomoci větru šíří dále do okolních pozemků. Tento okamžik je nejvhodnější vystihnout také pro sběr semen za účelem ozdravných jaterních kůr.


Ostropestřec mariánský - semenaPod slupkou vyzrálých semen je kromě jiného obsažen silymarin, který se považuje za jednu z nejúčinnějších přírodních látek chránících naše játra. Dále semeno samotné obsahuje cenný olej, který ovšem velmi snadno podléhá oxidativním procesům a rychle žlukne. Drcená semena by proto měla být co nejrychleji zpracována, aby nedošlo ke znehodnocení.

K samotnému užívání je pravděpodobně nejvhodnější každý den před jídlem užívat lžičku pečlivě rozkousaných sušených plodů, které se dají koupit běžně v každé lékárně nebo v obchodech se zdravou výživou či potravinovými doplňky. Méně účinné, ovšem snadněji konzumovatelné, jsou pak čaje z bodláku ostropestřec, určitě by měly být ale jen z čerstvě podrcených plodů. Jako vysoce prospěšný se dá považovat za studena vylisovaný a správně skladovaný olej ze semen ostropestřce, který se dá zakoupit také ve specializovaných obchodech. 
Ostropestřec mariánský - květVyzkoušejte granulovaný ostropestřec
Snadné užívání jako doplněk stravy k regeneraci jater a detoxikaci organizmu, obsahuje omega-6 nenasycené mastné kyseliny. Více informací zde