Ostropestřec a jeho účinky

Ostropestřec mariánský má prospěšně léčivé účinky především pro naše játra. Účinně zlepšuje metabolismus zatěžovaných jaterních buněk, napomáhá regeneraci jaterní tkáně. Za své, někdy až zázračné účinky, vděčí látce silymarin - směs flavonolignanů silybin, silydianin a silychristin. Četnými výzkumy bylo zjištěno, že silymarin je vysoce účinný při detoxikaci jater. Užívání je tedy vhodné zejména při zvýšené jaterní činnosti, prodělané mononukleóze, žloutence či po houbových otravách. Lze jej doporučit k podpoře regenerace poškozených jater způsobených nadměrnou konzumací alkoholu.


Silymarin patří mezi ve vodě velmi špatně rozpustné látky, proto čaje a nálevy nebývají příliš léčivě účinné. Za nejúčinnější je považován rozemletý plod, ten ale normálně nelze dlouho skladovat, protože obsažený olej velmi snadno žlukne. Pro léčebnou či ochrannou kůru je proto asi nejvhodnější přímá konzumace sušených semen, které se musí ovšem před polknutím důkladně rozkousat (až na kašičku). Pokud činí odolná slupka rozkousání potíže, je možné semena vždy čerstvě před užitím podrtit na prášek například v mlýnku na koření. Nejlépe konzumovat před jídlem v dávce asi 3 až 4 lžičky denně.


Nežádoucí účinky silymarinu a plodů ostropestřce obecně nejsou pozorovány. Ve vyjimečně ojedinělých případech může být u někoho vyvolána lehká alergie. Obecně by se o vhodnosti užívání přípravků z ostropestřce měli s lékařem poradit těhotné a kojící ženy, pacienti léčící se s vysokým krevním tlakem a osoby užívající již jiné léky na jaterní onemocnění.
 
Ostropestřec mariánský - květVyzkoušejte granulovaný ostropestřec
Snadné užívání jako doplněk stravy k regeneraci jater a detoxikaci organizmu, obsahuje omega-6 nenasycené mastné kyseliny. Více informací zde